Friday, 31 March 2006 23:19 Екип на Е-placeboПсихология /www.e-placebo.com/
|
Всичко, включително и хората, е създадено от електромагнитна енергия, която трепти с различни честоти, съответстващи на звук, светлина и цветове. След като сме създадени от електромагнитна енергия, логично е да реагираме на електромагнитни сигнали. Цветовете са вълни с определена честота и дължина на вълната - първичните цветове се подреждат в определена последователност, която ние можем да видим в цветовете на дъгата: червен, оранжев, жълт, зелен, син, индигово син, виолетов.
Цветовете, вероятно са имали много важна роля в живота на нашите предци, чието оцеляване е било управлявано от светлината и тъмнината. Концепцията за хромотерапията, вероятно, произлиза от древен Египет от преди няколко хиляди години. Тази концепция се базира на факта, че пусков ефект върху физиологичните и психологичните ни процеси могат да бъдат определени цветове, т.е. в отговор на цветовете, нашето тяло реагира с различна функция.
Цветовете и светлината са тясно свързани с човека, земята, реките, гората, океаните. Факт е, че всяко живо създание е зависимо от светлината и за да съществуват повечето организми зависят от цветовете.
Специалистите по цветотерапия използват цветовете по най-разнообразни начини, за да подобрят качеството на живот или да лекуват. Повечето живи същества, включително и хората получават енергия от цветове на деня: червеният, оранжевият и жълтият цвят. Успокоение и младост носят синият, индиговият и виолетовият, които са цветовете на нощта.
Има някои научни изследвания доказващи, че всяка клетка в тялото ни излъчва светлина. Цветотерапията или както я наричат още хромотерапия, се практикува от множество последователи на алтернативната медицина.
Как обяснява алтернативната медицина влиянието на цветовете?
За предците ни, цветовете, от които е създадена дневната светлина е било приемано, че показват един различен аспект на божественото и, че повлияват различни качества на живота. Използването на цветовете има за цел да балансира енергията в телата ни, където тя липсва, като повлиява физически, емоционално, духовно или умствено.
Епифизата е органът, който определя влиянието на свелината и цветовете върху нас.
Епифизата е малка жлеза в мозъка, която секретира мелатонин в зависимост от светлината. Цветовете и светлината играят голяма роля в контрола на денонощния ни ритъм. Ние живеем в океан от енергия, където цветовете работят вътре в нас. Слънчевата светлина съдържа в себе си всички дължини на вълната от видимия спектър.
Човешкото око, обаче е способно да възприема не повече от 1% от електромагнитния спектър. То не може да види инфрачервените лъчи, които се излъчват от всеки топъл предмет, например от радиатора в стаята, камината или дори от самите вас. Ултравиолетовите лъчи също остават скрити, а те са навсякъде около нас.
Пътят на светлината.
Когато светлината достигне до очите или кожата ни, тя предизвиква възбуждане в нервните окончания и импулси, които се предават до епифизата. Не случайно тя е наричана в миналото „трето око“. Разположена в геометричния център на главния мозък и в миналото е приемана като материален носител на човешката душа. Светлината е специфичен активатор на жлезата и осъществява контрола на множество биоритми в организма. Тя работи заедно с хипоталамуса-друга жлеза, свързана с чувствата на глад и жажда, либидото, биологичния часовник и определя скоростта на стареенето.
Съществува връзка между ретината и хипоталамуса. Тя носи информация, дали е тъмно или светло, към региона на хипоталамуса (супрахиазмално ядро). От там нервен импулс по симпатиковата нервна система достига до епифизата. Тези импулси подтискат продукцията на мелатонин от епифизата. Когато възбудните импулси спрат през нощта и няма светлина, която да подтиска секрецията на мелатонин от епифизата, започва неговата продукция. Следователно епифизата е фоточувствителен орган и важен хронометър за човешкото тяло. Мелатонин обаче се секретира и в моменти на релаксация и наблюдение. Благодарение на неговата секреция ни се доспива.
Мелатонинът се образува от серотонин - хормона на щастието. Следователно нощта води до намаляването на серотонин в мозъка, с което веднага си обясняваме защо сутрин настроението ни е най-понижено. След подтискането на епифизата от светлината и стопа в продукцията на мелатонин, серотонина покачва нивата си в мозъка и ние се чувстваме по-щастливи.
И така различните цветове носят различна енергия и имат различна честота и дължина на вълната, което води до различно влияние върху физическото и психическото ни състояние. Множество изследвания и наблюдения са показали, че различните цветове водят до установяване на равновесие в нашите физически и емоционални функции.